Otomatik Vites Arabalar Nasıldır?

Otomatik Vites Arabalar Nasıldır?

Otomatik vites arabalar nasıldır? Otomatik şanzımanlı otomobiller, sürüş sırasında otomatik olarak vites değiştiren bir şanzımana sahip araçlardır. Otomatik şanzımanlı bir arabanın sürücüsünün vites değiştirmesine gerek yoktur. Çünkü araba bunu otomatik olarak yapacaktır. Otomatik şanzımanlar çoğu yeni arabada standarttır. Ancak tek seçenek değildir. Aslında, günümüzde yeni arabalarda birçok farklı tipte manuel şanzıman bulunmaktadır.

Otomatik şanzımanlı arabaların sorunu, manuel şanzımanlara göre daha az hareketli parçaya sahip olmalarıdır. Bu da zaman içinde daha az bakım ve onarım ihtiyacı anlamına gelir. Otomatik şanzımanlar ayrıca manuel şanzımanlardan daha fazla torka sahiptir. Bu da daha büyük motorları daha verimli kullanmalarını sağlar. Bu aşamada karşımıza farklı modellere sahip olan otomatik vites arabalar da çıkmaktadır.

Otomatik Vites Arabaların Teknik Özellikleri Nasıldır?

Yeni nesil otomatik vitesli araçlar; vitesleri gerektiği gibi değiştirmek için sabit dişli oranı yerine kayış veya lastik bant kullanan bir tür otomatik şanzımana sahiptir. Bu tip araçlar aynı zamanda “değişken kayışlı tahrik” veya “değişken kasnak kayışlı tahrik” olarak da isimlendirilmektedir. Yeni nesil otomatik vitesli aranalar; vitesler arasında geçiş gerektirmez. Çünkü gaz pedalına ne kadar sert bastığınıza ve o anda ne kadar güce ihtiyacınız olduğuna göre oranlarını her an değiştirebilirler. Bu onları çok verimli motorlar yapar çünkü debriyaj ve senkron gibi karmaşık sistemlere güvenmek zorunda kalmazlar.

Otomatik Vites Arabalar Nasıldır?

Otomatik şanzıman, sürücünün debriyaj pedalı kullanmadan vites değiştirmesini sağlayan bir şanzıman türüdür. Bu, bir hidrolik sistem kullanılarak ve vites değişimlerini kontrol etmek için motor gücü kullanılarak yapılır. Otomatik şanzımanlı bir araba kullanmanın pek çok farklı avantajının bulunduğu bilinmektedir. Bu aşamada otomatik vitesli arabalar için aşağıdaki avantajlardan söz edebiliriz;

  • Daha konforlu bir sürüş
  • Daha fazla yakıt verimliliği
  • Daha üst düzeyde bir performans

Otomatik Vites Arabalar Neden Tercih Ediliyor?

Otomatik şanzımanlı arabalar, dünya genelinde en popüler araç türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Otomatik şanzımanlı araçlar, manuel şanzımanlı araçlardan, debriyaj ve şanzıman yerine tork konvertörüne sahip olmaları nedeniyle farklıdır. Bu, manuel şanzımanlı araçlara göre daha verimli ve kullanımı daha basit oldukları anlamına gelir. Otomatik vites arabaların kullanımı kolay olduğundan oto kiralama sektörü açısından da iddialı konumda yer alırlar.

Otomatik şanzımanlar, tork konvertörü ve planet dişli takımlarına sahip oldukları için vites değiştirme gerektirmez. Otomatik şanzımanlar, otomobillerden daha fazla tork gerektiren kamyon ve otobüslerde de kullanılabilir. Bütün bu bilgiler ışığında ülkemizde de son zamanlarda otomatik vites arabalara olan ilginin artış gösterdiğini ifade etmek mümkün olmaktadır.

14 Ekim 2022
YORUMLAR
YORUMLAR