Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Güvenli sürüş teknikleri, sürücülerin kaza riskini en aza indirmek için kullandıkları yöntemlerdir. Bu teknikler, sürücülerin araçlarını kontrol etmelerine ve kazalardan kaçınmalarına yardımcı olabilir. Bundan dolayıdır ki güvenlik sürüş tekniklerinin son derece kritik bir etkiye sahip olduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır.

Aracınız ile yoldaki diğer araçlar arasında güvenli bir mesafenin korunması size sürüş güvenliğini sağlayacaktır. Bu özellik, başka bir araba aniden durursa veya beklenmedik bir şekilde şerit değiştirirse hızlı tepki vermenizi sağlar. Kötü hava koşulları veya yoğun trafik gibi koşullara uygun bir hızda araç kullanmak da etkili sürüş teknikleri arasında yer almaktadır.

Şayet güvenli bir şekilde araç kullanıyorsanız; diğer sürücülerin gece veya kötü hava koşullarında sizi net bir şekilde görebilmesi için aracınızın farlar ve fren lambaları dahil olmak üzere çalışma ışıklarının iyi durumda olduğundan emin olmak durumundasınız. Bu noktada aşağıda sıraladığımız teknikler; güvenli sürüş deneyimi gündeme geldiği zaman karşımıza çıkmaktadır;

  • Araç lastiklerini kontrol etmek
  • Aynaların düzenli olarak kontrol edilmesi
  • Araç hareket halindeyken emniyet kemeri takmak
  • Aracın yağ ve suyunu düzenli olarak kontrol etmek
  • Sürücüyle direksiyon arasında 25 cm’den daha az mesafenin olmaması
Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Güvenli Sürüş Teknikleri Neden Önemlidir?

Birçok insan araba kullanmanın bir sanat olduğuna inanır. Ancak, daha güvenli bir sürücü olmak istiyorsanız izleyebileceğiniz bazı kurallar vardır. Bu yönergeler güvenli sürüş teknikleri olarak bilinir. Doğru hız sınırında araç kullanmak; en etkili güvenli sürüş teknikleri arasında yer almaktadır.

Şayet trafik kazalardan kaçınmak istiyorsanız, doğru hız sınırında sürmeniz önemlidir. Bulunduğunuz yerde hız sınırı işareti yoksa aracınızın hız göstergesine bakıp yoldaki diğer araçlarınkiyle eşleşip eşleşmediğini kontrol etmek daha iyidir. Aracınızın hız oranı çevrenizdekilerden daha yüksekse, hemen hızınızı düşürmeniz daha iyi olacaktır.

Sürüş Sırasında Dikkatinizi Dağıtmamaya Dikkat Etmelisiniz

Sürüş sırasında dikkatinizi dağıtacak şeylerden kaçınmanız; etkili bir sürüş güvenliği anlamına gelir. Dikkatinizi dağıtacak şeyler sürüş sırasında kazalara neden olabilir. Bu nedenle sürüş sırasında dikkatinizin dağılmaması önemlidir. Sadece birini aramak veya kısa mesaj göndermek için olsa bile, sürüş sırasında telefonunuzu kullanmadığınızdan emin olmanız gerekmektedir.

Ayrıca araç kullanırken hiçbir şey yiyip içmemelisiniz. Çünkü bu aşırı veya yanlış yapılırsa kazalara da neden olabilir. Güvenli bir sürücü olmak için kendi güvenliğinizden fazlasını düşünmeniz gerekir. Kendiniz de dahil olmak üzere yoldaki herkesin güvenliğini düşünmeniz gerekir. Bu durum araç kiralama hizmetleri için de geçerliliğini korumaktadır.

1 Kasım 2022
YORUMLAR
YORUMLAR