Elazığ’ın Gezilecek Yerleri Nelerdir?

Elazığ’ın gezilecek yerleri nelerdir? Doğal güzellikleri ve tarihi mirasıyla Anadolu’nun en eski ve köklü olan şehirlerinden Elazığ ziyaretçileri için unutulmaz anlar yaşatan nadide bir şehrimizdir. Bir şekilde yolu düşenleri, gezginleri ve ziyaretçilerini eşsiz karşılayan bu şehrin mutlaka görülmesi gereken 6 adet yeri detaylarıyla sizin için derledik. İşte merak edilen en güzel gezilecek yerler!

1-) Harput Kalesi

Milattan önce yaşamış Urartuların inşa etmiş olduğu bu yapı tarihi ve kültürel açıdan çok önemli bir yere sahiptir. Dünya mirasının bir parçası olan Harput Kalesi binlerce yıl insanlara ev sahipliği yapmıştır. Geçmişten günümüze köprü oluşturan bu yapı mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Elazığ’ın gezilecek yerleri söz konusu olduğu zaman gayet doğal olarak Harput Kalesi akla ilk gelen seçenekler arasında yer alır. Ayrıca Hazar Gölü de bölgenin en güzel gezilecek yerleri arasında yer almaktadır.

2-) Hazar Gölü

Gölcük gölü adıyla da anılan göl doğal güzelliği sebebiyle çevresi sosyal alanlarda dolmuştur. Son derece aktif bir sosyal çevreye sahiptir. Doğu Anadolu’nun yaz tatili merkezi olarak anılmaktadır. Özellikle Elazığ’ın gezilecek yerleri gündeme geldiği zaman Hazar Gölü doğal güzellik olarak karşımıza çıkmaktadır.

3-) Keban Barajı

Keban barajını listeye eklememizin sebebi rekor kırmış olmasıdır. Türkiye’nin en büyük yapay gölü olan Keban Barajı mutlaka ziyaret edilmelidir. Elazığ araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak, Keban Barajı’na gitmeniz mümkün olacaktır.

Elazığ’ın Gezilecek Yerleri Nelerdir?

4-) Harput Ulu Cami

Harput kalesi ziyareti ardından tarih turizmine devam edeceğiniz yeni mimari yapı Harput Ulu Cami olmalıdır. 12. yy da inşa edilen bu yapı günümüzde halen ibadete açıktır. Geçmişten günümüze taşıdığı kültür sebebiyle mutlaka ziyaret edilmelidir.

5-) Palu Kalesi

Urartular’ın Anadolu’ya bıraktığı önemli miraslardan biri de Palu Kalesidir. Tarihin beşiği olan Anadolu bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Şimdiki Elazığ ve çevresi bu milletlerin önemli miraslarıyla doludur. Palu Kalesi kendine özgü özellikleriyle dikkatleri üzerine çeken bir bölge olarak son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

6-) Elazığ Buzluk Mağarası

Elazığ’ın doğal güzelliklerinin bir parçası olan buzluk mağarası ziyaretçilerin gitmeyi sıklıkla tercih ettiği bir yerdir. Doğal oluşumları ile görenleri hayrete düşüren mekan Harput’tadır. Sadece Harput’u gezmek bile harika bir tarih turizmi sağlamaktadır.

Bir çok milletin yaşamış olduğu Anadolu toprakları günümüzde milletlerin harika eserlerine ev sahipliği yapar. Geçmişten günümüze köprü oluşturan bu yapıların mutlaka görülmesi gerekir. Elazığ’ın gezilecek yerleri son zamanlarda yoğun bir düzeyde ilgi toplamaktadır.

12 Haziran 2022
YORUMLAR