Elazığ’ın En Güzel İlçeleri

Elazığ’ın En Güzel İlçeleri

Elazığ’ın en güzel ilçeleri arasında pek çok farklı ilçe yer almaktadır. Keban ilçesi başta olmak üzere Sivrice ve Arıcak gibi ilçeler karşımıza çıkmaktadır. Elazığ’ın en güzel ilçelerini gezmek istediğiniz zaman mutlaka araç kiralama hizmetinden yararlanmanız her zaman önerilmektedir. Elazığ oto kiralama fırsatlarını değerlendirerek, şehrin tüm ilçelerini gezebilirsiniz. Burada oto kiralama hizmeti konusunda tercihinize dikkat edecek olursanız, keyifli bir şekilde gezebilirsiniz.

Elazığ kenti yaklaşık olarak M.Ö 4000 yıllarda kurulmuştur. İlk kurulduğunda bu kentin adı Harput idi. Dolayısıyla tarih açısından ülkemizin en önemli kentlerinin başında gelmektedir. Şehrin nerdeyse tüm ilçelerinde tarihi eserler bulunmaktadır. Öte yandan çok sayıda doğal güzellikler bulunmaktadır. Şehrin merkez ilçesi dışında toplamda 10 ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçeler arasında en çok güzel bulunan ilçeleri Sivrice, Keban ve Arıcak ilçeleridir.

Keban İlçesi

Elazığ’ın en güzel ilçeleri Keban ilçeleri arsında yer almaktadır. Zira bu ilçe hem doğal güzellikleriyle hem de tarihi güzellikleriyle dikkatleri üzerin çekmektedir. Bu ilçede dördündü Murat köprüsü, Çırçır şelaleleri ve Yusuf Ziya Paşa cami gibi çok sayıda gezilecek yer bulunmaktadır. Öte yandan ilçede birde baraj bulunmaktadır.

Elazığ’ın En Güzel İlçeleri

Özellikle yaz aylarında tatil severler bu ilçeyi tercih etmektedirler. İlçe genelinin mimari yapısı hayranlık uyandırırken yaz aylarında çok sayıda sosyal etkinlik düzenlemektedir. Öte yandan ilçeye ulaşım oldukça kolay olup şehir merkezine yaklaşık 30 dakika mesafededir. Tüm bu bilgiler ışığında Elazığ’ın en güzel ilçeleri konusunda Sivrice’nin ön plana çıktığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Sivrice İlçesi

Kentin en kalabalık ilçelerinden bir tanesi olan Sivrice yine tatil severlerin gözdesi konumundadır. İlçe, hazar gölü ve hazar dağı arasında kalmasından dolayı mavi ve yeşilin bir araya geldiği büyüleyici bir ilçe konumundadır. İlçe ’de çok sayıda kanyon bulunmakla birlikte çok sayıda butik tatil köyleri bulunmaktadır. Ayrıca ilçe, şehir merkezine sadece 30 kilometre mesafede yer almaktadır. İlçenin en sevilen yerleri; kapalı çarşı, eski bağlar ve saklı kapı kanyonudur.

Arıcak İlçesi

Şehir merkezine yaklaşık 110 kilometre mesafede bulunan Arıcak toplamda 11 köyden oluşan bir ilçedir. Rakımı yüksek olmasından dolayı kış turizmine elverişli olan ilçede en meşhur yer Hacı Ali dağıdır. Bu dağ kentin en yüksek noktası olup eşsiz bir manzaraya sahiptir. Bu nedenle yıl içerisinde birçok ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir. Yeşilin hakim olduğu ilçede düzenli bir mimari yapısı mevcuttur. Bu nedenle son yıllarda oldukça fazla göç almıştır.

23 Haziran 2022
YORUMLAR