Elazığ’da Nerede Konaklarım?

Elazığ’da Nerede Konaklarım?

Elazığ’da nerede konaklarım? Ülkemiz bulunduğu coğrafi konum nedeniyle her şehri ayrı ayrı güzellik barındırıyor. Ege Bölgesinden Doğu Anadolu bölgesine kadar bin bir güzellikle güzelliklerle dolu ülkemizde Elazığ önemli bir yer taşımaktadır. Elazığ’da nerede konaklarım dediğimiz zaman karşımıza farklı alternatif seçenekler çıkmaktadır.

Doğu Anadolu’nun büyük şehirlerinden olan Elazığ her yıl binlerce yurt dışından ve yurt içinden insan ağırlıyor.  Ziyaret edenlerine fazlaca gezilecek yer sunan Elazığ, turistlerin ilgisini ve beğenisini toplamakta ise oldukça başarılı. Elazığ’ı gezip kaliteli ve güzel vakit geçirmek isteyen insanlar otel ve pansiyonda konaklayabilirler.

Elazığ’da Gezilebilecek Yerler

1515 yılında Osmanlı topraklarına katılan Elazığ, yüzyıllara dayanan bir tarihe sahip. Bir sürü tarihsel dönemi geçirmiş olan bu şehir adeta tarihsel bir miras.  Bu sebepten dolayı yıllardır dünyanın ve ülkemizin her yerinden binlerce turist ağırlıyor.  İşte Elazığ’da gezip görebileceğiniz yerlerden bazıları:

Harput Kalesi:  Tarihi milattan önce 20.  yüzyıla kadar dayanan Harput Kalesi Elazığ’ın simgelerinden biridir.  Görmüş olduğu birçok medeniyet nedeniyle adeta bir kültür mirasıdır.  Dünyanın her yerinden büyük ilgi gören Harput Kalesinin bir diğer adı da Süt Kalesi’dir.  Aynı zamanda GoArt evreninde dünyanın ilk meta şehri kabul edilmektedir.  Kendine ait bir efsanesi de bulunan bu miras Elazığ’da en çok ziyaret edilen yerlerden biridir.

Elazığ’da Nerede Konaklarım?

Hazar Gölü: Türkiye’deki en önemli ve en bilindik göllerden biri olan Hazar Gölü binlerce turisti ağırlıyor.  Ziyaretçilerine kamp yapma ve tekne turlarına katılabilme imkanı sunan bu göl mavi bayrakla ödüllendirildi. Elazığ’a giden herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken bu göle girişler ise ücretsiz!

Golan Kaplıcaları:  Şehrin en önemli yer altı zenginlikleri arasında yer alan bu kaplıcalar turistlerin oldukça dikkatini çekiyor. Elazığ’da Nerede Konaklarım? Dediğimiz zaman Golan Kaplıcalarına yakın konumda yer alan bölgeler karşımıza çıkmaktadır.

Tarihi Palu Bölgesi:  Harput Kalesi ile birlikte şehirdeki en önemli tarihsel miraslar arasında yer alıyor.  Geçmişinden bugününe birçok uygarlığa ev sahipliği yapan bu bölge birbirinden değerli yerlere ev sahipliği yapıyor.

Elazığ Yöresel Lezzetleri

Elazığ’a giden insanların görebileceği kültürel zenginlikler dışında tadabileceği harika lezzetler de bulunuyor.  İşte Elazığ’a ait mutlaka tatmanız gereken lezzetler:

  • Harput Köftesi
  • Dolanger Tatlısı
  • Patila Gözlemesi
  • Tatlı Peynirli Ekmek
  • Balakgazi Böreği
  • İşgene

Elazığ’da Nerede Konaklarım? Elazığ kent merkezi, konaklama konusunda alternatif seçenekler sunan bir kent olarak karşımıza çıkmaktadır. Üstelik Elazığ’da konaklama ücretleri son derece bütçe dostudur.

22 Haziran 2022
YORUMLAR