Elazığ’da Kışın Soğuk Mudur?

Elazığ’da Kışın Soğuk Mudur?

Elazığ’da kışın soğuk mudur? Yaklaşık yarım milyon nüfusa sahip olan bu kent ile ilgili en çok merak edilen konulan başında iklim gelmektedir. Elazığ, Doğu Anadolu bölgesinde yer almasına karşın kış aylarında çevre iller kadar soğuk olmamaktadır. Özellikle şehir merkezi şehrin tüm ilçelerine kıyasla kış aylarının en sıcak geçtiği bölgedir. Ancak rakımı yüksek olan Keban ve Sivrice gibi ilçelerin kış aylarında ki sıcaklıkları şehir merkezine oranla daha düşük olmaktadır.

Şehir merkezinde yaşayan kişilerin büyük bir kısmı kış aylarından şikayetçi olmamaktadır. Öte yandan sert bir kış olmadığı için çoğu kişi sadece soba ile ısınma ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Günümüz itibariyle Elazığ’da kışın soğuk mudur? Sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Karasal iklimin etkilerinin görüldüğü Elazığ, kışları biraz daha sert olan bir iklimsel özelliğe sahiptir. Özellikle kış aylarının sıcaklık ortalamasına katığımız zaman Elazığ karşımıza 0 dereceye yakın bir şehir olarak çıkmaktadır.

Elazığ Kış Aylarında ki Sıcaklık Ortalaması

Elazığ ilinin sıcaklık ortalamasının en düşük olduğu ay ocak olup en yüksek sıcaklık ortalamasına ağustos ayında ulaşılmaktadır. Genel olarak ocak ayında hava sıcaklığı 1 derece iken şubat ayında 0 derece ve mart ayında ise 4 ile 6 derecesinde olmaktadır. Görüldüğü üzere Elazığ kenti çevre illere kıyasla kış aylarında 0 derecenin altına düşmemektedir. Ancak çok nadirde olsa bazı seneler sıcaklıklar -5 dereceye kadar düştüğü görülmüştür.

Elazığ’da Kışın Soğuk Mudur?

Kış aylarında şehir merkezinde kar yağışından ziyade sağanak yağışlar görülmektedir. Kar yağışları genellikle rakımı yüksek olan ilçelerde olmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında Elazığ’da kışın soğuk mudur? Elazığ kışları soğuk ve kar yağışlı olan yazlarıysa nispeten kurak ve serin geçen bir iklim yapısına sahip olan bir kent olarak karşımıza çıkmaktadır.

Elazığ İkliminin Özellikleri Nasıldır?

Elazığ şehri önceden karasal bir iklim yapısına sahipti. Dolayısıyla yazları oldukça kurak geçmekteydi. Ancak baraj yapımları özellikle Keban barajı nedeniyle şu an ki iklim ılıman iklim tipine dönmüş durumdadır. Öte yandan merkez ilçelerde kırsal bitki örtüsü hakim iken çoğu ilçelerde orman bitki örtüsüne rastlanmaktadır.

Genel olarak şehrin yıllık sıcaklık ortalaması yaklaşık 14 derecedir. Ayrıca yıllık yağış miktarı ise ortalama 620 mm kadardır. Yağışların büyük bir kısmı şubat ve mart ayında oluşmaktadır. Temmuz ve ağustos aylarında ise neredeyse hiç yağış olmamaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında Elazığ’da iklim özelliklerinin farklı nedenlerden dolayı değişiklik gösterdiğini rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır.

21 Haziran 2022
YORUMLAR