Elazığ’da Hafta Sonu Ne Yapılır?

Elazığ’da Hafta Sonu Ne Yapılır?

Elazığ’da hafta sonu ne yapılır? Ülkemizin her bir köşesi birbirinden güzeldir. Bazı illerimiz güzelliğiyle, bazıları sıcaklığıyla misafirlerini ağırlamaktadır. Bu şehirler arasında yer alan Elazığ ise hem güzelliğiyle hem de samimiyeti ile öne çıkmaktadır. Elazığ’da yaşayanlar, hafta sonlarını değerlendirmek için yapılacak birçok etkinlik ve gezilecek pek çok yer vardır.

Elazığ, kutsal ve dini mekanların, eski kalıntıların ve mimari yapıların birleşimidir. Aynı zamanda bulunduğu coğrafi konum sebebiyle oldukça avantajlıdır. Elazığ gölleri, kanyonları, şelaleleri ile misafirlerini ağırlamaktadır. Elazığ’da hafta sonu ne yapılır? Sorusuna yanıt vermek istediğimiz zaman mutlaka Elazığ’daki gezilecek yerlerden söz etme gerekmektedir.

Elazığ’da Gezilecek Yerler

Gakgoşlar diyarı olarak bilinen Elazığ, Anadolu sıcaklığını korumaktadır. Gakgoş ifadesi kardeş, yiğit, mert, ağabey, amca, cömert anlamlarına gelmektedir. Bu ifade, hitap şekli olarak kullanılmaktadır. Elazığ, hem yazıyla hem de kışıyla doğa harikası bir memlekettir. Görünmeye değecek yerlerden kısaca bahsedelim:

Türkiye’nin ikinci en büyük barajı olan Keban barajı, Elazığ sınırlarındadır. Bu baraj, Fırat nehri üzerine kurulmuştur. Bu baraj ile Elazığ’ın tarımdaki verimliliği, iklimi olumlu yönde etkilenmiştir. Baraj içerisinde turlar düzenlenmektedir. Urartuların izini taşıyan Harput kalesi, 8. Yüzyıldan bugüne varlığını sürdürmektedir. Bu kale “süt kalesi” olarak da bilinmektedir. Bir başka yer ise Çırçır şelalesidir.

Elazığ’da Hafta Sonu Ne Yapılır?

Bu şelale, dünyanın en genç şelalesi olma özelliğini taşımaktadır. Kışın ziyaretleriniz arasında olacak Hazarbaba kayak merkezi ise gezilmesi gereken yerler arasındadır. Elazığ’da bulunan termal kaplıcalar, hastaların yanında turistlerin de uğrak merkezidir. Golan kaplıcaları olarak bilinen yer, doğal şifa merkezidir. Saklıkapı kanyonu doğal güzellikler arasındadır. Bu kanyon, dünyanın bilinen en eski kanyonlarındandır.

Elazığ, eski dinlerin yaşamış olduğu bir bölgedir. Meryem Ana Kilisesi, bu durumu gösteren yapıtlardan biridir. Bu tarihi kilise, hafta sonunuzu değerlendirmeniz için güzel bir seçenek olacaktır. Türkiye’nin en önemli göllerinden olan Hazar gölü, Elazığ’dadır. Tektonik bir göl olmasıyla koruma altına alınmıştır.

Elazığ’ın Tarihi Önemi

Elazığ, tarihin izlerini bugüne kadar devam ettirmiştir. Birçok uygarlığa bağlı olmasıyla kültürel çeşitliliği bizlere aktarmaktadır. Hurrilerden Hititlere, Hititlerden Urartulara kadar uzanmaktadır. Şehrin 4000 yıllık tarihi geçmişi vardır. Bu geçmiş, Harput şehri üzerinden sentezlenmektedir. Çünkü Harput yerleşimi, Anadolu’nun ilk yerleşim alanlarındandır. Elazığ, geçmişten bugüne ulaşmasıyla tarihi önemi büyüktür. Elazığ’da hafta sonu ne yapılır? Hafta sonunda Elazığ’ın tarihi mekanlarını ziyaret edebilirsiniz. Yine şehrin doğal güzelliklerini de ziyaret ederek, keyifli bir hafta sonu yaşayabilirsiniz.

19 Haziran 2022
YORUMLAR