Elazığ'da En Güzel Doğal Güzellikler

Elazığ’da En Güzel Doğal Güzellikler

Elazığ’da en güzel doğal güzellikler hangileridir? Doğu Anadolu’nun tarihi dokusu ve muhteşem doğa güzellikleriyle en çok ziyaretçi çeken illerinden Elazığ’da nereler gezilir, göz atalım…

Hazar Gölü

Elazığ’da en güzel doğal güzellikler söz konusu olduğu zaman Hazar Gölü’nden söz etmemek olmaz! Muhteşem doğa yapısıyla Hazar Gölü, görenleri kendine hayran bırakıyor. Türkiye’de bulunan en derin göllerden biridir. Yaz kampları, deniz sporlarının yapıldığı bölgeye her yıl binlerce turist akın etmektedir.

Elazığ’ın Sivrice ilçesine yakın konumuyla konaklama ve ulaşım oldukça kolaydır. Ayrıca plaja girişlerden de ücret alınmamaktadır. Böylece Elazığ’da sıcak havalarda serinlemek istediğiniz zaman karşınıza farklı alternatif seçeneklerin çıkacağından da rahatlıkla söz etmek mümkün olmaktadır.

Çırçır Şelalesi

Elazığ’ın gözde turistik bölgelerinden biridir. Yerli yabancı yüzlerce misafir ağırlamaktadır. Şelale, doğal güzellikleri, yeşil alanları ve temiz havasıyla gidenleri büyülüyor. Çırçır Şelalesi tam da bu noktada mükemmel bir gezi rotası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Karaleylek Kanyonu

Elazığ’ın Baskil ilçesinde bulunur. Doğal oluşum olan mağaralar, görenlerin dikkatini çekiyor. Karayolu ile ulaşım yerine Fırat Nehri üzerinden giden teknelerle ulaşım sağlanıyor. Bölge karaleylek kuşlarının uğrak yeri olmasından kaynaklı bu ismi almıştır. Elazığ’da en güzel doğal güzellikler konusunda Hazarbaba Kayak Merkezi’nden söz etmemek olmaz!

Elazığ'da En Güzel Doğal Güzellikler

Hazarbaba Dağı/Kayak Merkezi

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde bulunur. Kış turizminin vazgeçilmesi kayak tatili için yoğun olarak tercih edilen bir yeridir. Kayak tatili için yılın aralık ayı ile mart ayları arasında ziyaretçi yoğunluğu yaşanır. Hem kayak yapmak hem de doğa manzarasının tadını çıkarmak isteyenler için harika bir kayak merkezidir.

Keban Barajı

Şehrin bütün elektrik gereksinimini karşılayan Keban Barajı, birçok canlıya da ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Manzarası ile baraja ilgi de günden güne artmaktadır. Ayrıca burada balık yemek isteyenler için harika yemek yeme yerleri bulunmaktadır.

Golan Kaplıcaları

Elazığ’ın Karakoçan ilçesi sınırlarında bulunan kaplıcalar, birçok misafiri tarafından şifa bulmak için ziyaret ediliyor. Birçok hastalığa çare olan kaplıcalar, şifalı suyuyla birçok turisti ağırlıyor.

Harput Buzluk Mağarası

Özellikle yaz aylarında turistlerin çok ilgi gösterdiği mağaranın manzarası da Keban Barajı,dır. Restore edilip ziyarete daha kullanışlı hale getirilen mağara doğal güzellikleriyle ilgi görüyor.

Saklıkapı Kanyonu

Bilinen geçmişi 9 milyon yıl olarak tahmin edilmektedir. Muhteşem manzarasına daha yakından şahitlik etmek isteyen turistler için kanyonun içerisinden tekne turları düzenlenmektedir. Doğaseverler için yürüyüş, spor gibi aktiviteler için de iyi bir seçim olacaktır.

25 Haziran 2022
YORUMLAR