Elazığ İlçelerinin Gezilecek Yerleri

Elazığ İlçelerinin Gezilecek Yerleri

Elazığ ilçelerinin gezilecek yerleri hem doğal hem de kültürel etkiye sahip olan bölgelerdir. Bu durumun oluşmasında Elazığ’ın köklü bir tarihi geçmişe sahip olması etkili olmaktadır. Özellikle Elazığ’ın ilçeleri söz konusu olduğu zaman karşımıza mükemmel bir gezi rotası çıkmaktadır. Elazığ oto kiralama hizmetinin üst seviyede bir kalitede olduğu sunuluyor olması, Elazığ’ın ilçelerini pratik bir şekilde gezmenizi mümkün hale getirmektedir.

Elazığ kentinde hem tarihi yerler hem de doğal güzellikler bir arada bulunmaktadır. Ayrıca tüm bu yerler birbirine yakın konumda bulunmaktadır. Bu nedenle kısa bir sürede kentin tüm güzelliklerini gezile bilinmektedir. Kentin gezilmesi gereken yerleri genel olarak şu şekildedir. Arkeoloji ve etnografya müzesi, kültür park, bakırcılar çarşısı, Kara leylek kanyonu ve son olarak Hazar baba macera parkıdır.

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

1965’li yıllarda kurulan bu müzede Keban barajı yapımında çıkarılan tarihi eserler sergilenmektedir. Müzede toplamda 15 bine yakın tarihi eser sergilenmektedir. Eserlerin büyük bir kısmı eski Harput kentine ait olmasından dolayı müzeye ilgi oldukça fazla. Müzeye ulaşım oldukça kolay olup il merkezinden özel servisler kullanılmaktadır.

Elazığ Kültür Park

Şehrin merkezinde bulunan kültür park, Doğu Anadolu bölgesinin en büyük yaşam alanı olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle şehre gelen ziyaretçilerin ilk durak noktası bu yaşam alnı olmaktadır. Kültür parkın içerisinde spor salonları, cami, yaklaşık 4 bin kilometrelik bisiklet yolu ve yürüyüş yolu bulunmaktadır. Öte yandan çok sayıda kafe, restoran ve piknik alanları ile hizmet vermektedir.

https://emacarrental.net/

Tarihi Bakırlar Çarşısı

Tarihi bakırlar çarşısı kent merkezinde bulunmak olup en çok hediyelik eşyanın alındığı yerdir. 2013 yılında kurulan bakırlar çarşısı, tarihi bir mimariye sahip olmasından dolayı oldukça dikkat çekmektedir. Bakır işlemeli eşyalar dışında bu çarşıda kalay işlemeciliği de halen devam etmektedir.

Kara Leylek Kanyonu

Elazığ’ın Baskil ilçesinde bulunan Kara leylek kanyonu, nesli tükenmek üzere olan kara leyleklerin yuvası olarak bilinmektedir. Bölgeye ulaşım tekneler ile yapılmaktadır. Hafta sonları ise özel turlar düzenlenmektedir. Öte yandan kanyon etrafında çok sayıda yürüyüş parkurları bulunmaktadır.

Hazar Baba Macera Parkı

2020 yılında Elazığ’ın Sivrice ilçesinde açılan bu macera parkı özellikle turistlerin en çok dikkatini çeken yerlerden bir tanesidir. Bu parkta en ilgi çeken aktivite ise 1100 metre uzunluğuna sahip ziplinedir. Bu zipline hattı aynı zamanda Türkiye’nin en büyük zipline hattı özelliğine sahiptir. Elazığ ilçelerinin gezilecek yerleri son zamanlarda çokça ilgi toplamaktadır.

16 Haziran 2022
YORUMLAR