Elazığ İlçeleri Hangileridir?

Elazığ ilçeleri hangileridir? Oldukça eski bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkan Elazığ, M.Ö. 3000’li yıllara kadar uzanan bir kültürel derinliğe sahiptir. Günümüzde de ülkemizin önde gelen şehirler arsında yer alan Elazığ, hızlı bir şekilde gelişim göstermektedir. Son zamanların gözde kenti olarak karşımıza çıkan Elazığ ilçeleri söz konusu olduğu zaman birbirinden güzel yerleşim yerleri karşımıza çıkmaktadır. Peki, Elazığ’ın ilçeleri hangileridir? İşte detaylar!

İşte Elazığ İlçeleri!

Elazığ merkez dahil olmak üzere toplamda 11 ilçeye sahiptir. Bunlar, Elazığ, Ağın, Alacakaya, Arıcak, Baskil, Karakoçan, Keban, Kovancılar, Maden, Palu ve Sivrice ilçeleridir. Elazığ ilçelerinin Ağın, toplamda 2 bin 500 nüfusuyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Elazığ kent merkezinde 75 km mesafede yer alan Ağın, Malatya ile Tunceli kentlerine sınırdır. Bu arada leblebisiyle meşhur olan ilçede Roma ve Bizans döneminden eserler de bulunmaktadır.

Alacakaya, toplamda 6 bin nüfuslu bir ilçe olarak karşımıza çıkmakla birlikte Diyarbakır’la sınır olan bir bölgedir. Elazığ kent merkezinde 85 km mesafede yer alan Alacakaya, doğal güzellikleriyle dikkatleri üzerine çekmektedir. 15 bin nüfusa sahip olan Arıcak ilçesi, Elazığ kentinin en kalabalık ilçeleri arasında yer almaktadır.

Elazığ’ın en çok bilinen ilçeleri arasında yer alan Baskil 12 bin 500 nüfuslu bir yerleşim birimidir. Kayısısıyla meşhur olan ilçede hediyelik eşya sektörü de dinamik bir yapıya sahiptir. Karakoçan toplamda 30 bin nüfusa sahip bir ilçe olarak karşımıza çıkmaktadır. Tunceli’yle Bingöl’e sınırı bulunan Karakoçan, turistik değere sahip bir bölgedir.

Elazığ İlçeleri Hangileridir?

Keban Barajıyla Tanınıyor!

Toplamda 6 bin 500 nüfuslu bir ilçe olan Keban, Keban Barajına ev sahipliği yapmaktadır. Kent merkezinde 45 km mesafede yer alan Keban, köklü bir tarihi geçmişe sahiptir. Kovancılar toplamda 40 bin nüfuslu bir ilçe olarak karşımıza çıkmaktadır. İlçenin Tunceli’ye sınır olduğu bilinmektedir. Maden ülkemizin madencilik sektörünün ön planda yer aldığı bir ilçe olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

Palu 19 bin nüfuslu bir yerleşim birimi olmakla birlikte Bingöl’e de sınırı bulunan bir ilçedir. Kent merkezinde 80 km mesafede yer alan Palu, ilk çağdan bu zamana kadar geçen sürede yerleşim birimi olmaya devam etmiştir. Doğal güzellikleriyle karşımıza çıkan Palu turizmin dinamik bir yapıda yer aldığı bir ilçe konumunda yer alır.

8 bin nüfusa sahip olan Sivrice Diyarbakır’a sınırı bulunan bir ilçedir. Hazar Gölü kıyısında yer alan ilçenin mükemmel bir doğal güzelliğe ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Bununla birlikte Sivrice turizm etkinliklerinin yoğun bir düzeyde yapıldığı bir bölge olarak karşımıza çıkmaktadır. Böylece Elazığ ilçeleri konusuna kapsamlı bir şekilde yanıt vermiş olduk.

8 Haziran 2022
YORUMLAR