Elazığ Hakkında İlginç Bilgiler

Elazığ hakkında ilginç bilgiler ilgi çekmeye devam ediyor! Doğru Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Elazığ, Yukarı Fırat Bölü’nde bulunmaktadır. Şehrin tarihi M.Ö. 3 bin yılına kadar uzandığından Elazığ tam anlamıyla tarihi bir dokuya sahip olan bir kentimizdir.

Elazığ İsmi Nerden Geliyor?

Mustafa Kemal Atatürk döneminde 1937 yılında şehre; El’azık adı verilmiştir. Bu isim, ‘’tahıl ambarı’’ ‘’bolluk ve bereket’’ anlamına gelmektedir. Zaman içerisinde El’azık isminin telaffuzu da değişerek bugünkü Elazığ halini almıştır. Çevresine göre biraz daha ılıman bir iklime sahip olan bu güzel kent, kendine özgü kültürel yapısıyla ilgi çekmektedir.

Elazığ’da Ekonomik Hayat Nasıldır?

Elazığ’ın geçim kaynakları gündeme geldiği zaman ilk sırayı tarım sektörü almaktadır. Devamında sanayi ve ticaret şehrin ekonomik hayatının şekillenmesinde etkilidir. Bu arada Elazığ’ın ovalarıyla ön plana çıktığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Dolayısıyla Elazığ’da kavun, lahana ve çilek gibi ürünler de yetiştirilmektedir. Hatta bu ürünlerden elde edilen gelir, şehrin ekonomisine önemli bir miktarda katkı da sunmaktadır.

Elazığ tam olarak bir madencilik kentidir. Çünkü bu kentimiz yer altı kaynakları bakımından son derece iddialı bir konuma sahiptir. Elazığ’da bakır başta olmak üzere, simli kurşun ve krom da çıkarılmaktadır. Ayrıda şehirde betonit de çıkartılmaktadır.

Elazığ Hakkında İlginç Bilgiler

Elazığ’da Kültür Sanat Etkinlikleri

Günümüz itibariyle Elazığ hakkında ilginç bilgiler söz konusu olduğu zaman farklı etkinlikler karşımıza çıkar. Şehirde doğayla iç içe bir yaşam bulunduğundan bu kentteki etkinlikler de daha çok doğal hayatla ilgilidir. Şehrin en çok ön plana çıkan etkinliğiyse ‘’Çayda Çıra Film Festivali’dir’’. 2008 yılından bu yana devam eden bu festival her yıl daha da geniş kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Elazığ’da Turizm Nasıldır?

Elazığ gezilecek yerler konusunda her zaman iddialı bir konumda yer almayı başarmış olan bir kentimizdir. Dolayısıyla bu kente özel turizm etkinlikleri gündeme geldiği zaman karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkmaktadır. Şehirde Harput Kalesi ve Karakoçan Golan Kaplıcaları gibi turistlerin ilgisini çeken bölgeler yer almaktadır.

Karakoçan Golan Kaplıcaları sadece doğal güzelliğiyle değil, şifa kaynağı olmasıyla da ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Bunun yanı sıra Elazığ’da doğa yürüyüşleri ve farklı etkinlikler de düzenlenmektedir. Son zamanlarda kış turizmi de kentte oldukça yaygınlaşmış durumdadır.

Hazarbaba Kayak Merkezi Elazığ’daki kış etkinliklerinin merkezi konumunda yer almaktadır. Üstelik bu kayak merkezi, son zamanlarda çokça ziyaretçi de çekmektedir. Bu durum Elazığ’da kış turizminin de gelişmesine katkı sağlamaktadır.

9 Haziran 2022
YORUMLAR