Elazığ Hakkında İlginç Bilgiler

Elazığ Hakkında En İlginç Bilgiler

Elazığ hakkında en ilginç bilgiler nelerdir? Elazığ ili, Harput yerleşiminin genişlemesiyle şehir olarak kurulmuştur. Harput şehri ise Malazgirt Meydan Muharebesi ile Türklerin hakimiyeti altına girmiştir. Elazığ ismi Atatürk tarafında verilmiştir. Bu ifade aslen El’azık’tır. Bu ifade bereket, bolluk anlamındadır. Zamanla halk arasında ses değişimlerine uğrayarak Elazığ halini almıştır.

Doğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Bu bölgede yer alan Elazığ’da ise tarım için topraklar oldukça verimlidir. Lahana, kavun ve çilek, üzüm, armut, soğan, sarımsak en fazla yetişen ürünler arasında yer almaktadır. Kültür ve sanat alanlarında da Elazığ oldukça etkindir. Her yıl “Çayda Çıra Film Festivali” düzenlenmektedir. Bu festival, 2008’den itibaren il genelinde sürdürülmektedir.

Harput kalesini diğer bir ismi de süt kalesidir. Halk arasında anlatılanlara göre bu kalenin bir dönem su yerine süt ile dolduğu söylenmektedir. Bu ismi de buradan kaynaklı almıştır. Elazığ hakkında en ilginç bilgiler konusunda detaylı bir araştırma sürecine dahil olduğumuzda karşımıza farklı seçeneklerin çıktığından rahatlıkla söz edebiliriz. Peki, Elazığ gelenekleri nelerdir? İşte detaylar!

Elazığ Gelenekleri Nelerdir?

Elazığ ilimiz gelenekleri ve göreneklerini korumakla beraber yaşamaktadır. Öyle ki bu gelenekler, dünya mirası olarak korumaktadır. Çayda çıra oyunu Elazığ yöresine aittir. Bu oyun ülke genelinde bilinmekte ve oynanmaktadır. Bu oyunun yanında Kalkan Kılıç, Keçike, Avreş, Şeve Kırma, Delilo, Tamzara, Güvercin gibi yerel oyunlar da oynanmaktadır.

Elazığ Hakkında İlginç Bilgiler

Elazığ’da yaşayan geleneklerden bir diğeri ise Kürsübaşı geleneğidir. Bu gelenek, kış aylarında gerçekleşmektedir. Bir kürsü etrafında tüm misafirler bir araya gelerek türküler söylenir, sohbet edilir, yemek yenir. UNESCO tarafından “Somut Olmayan Kültüel Miras” olarak korunmaktadır. Elazığ araç kiralama hizmetleri sayesinde kentin kültürel dokusunu pratik bir şekilde keşfetmeniz de mümkün hale gelmektedir.

Elazığ’ın Mutfak Kültürü

Yemek, Elazığ için özeldir. Mutfak yönünden de oldukça zengindir. Elazığ mutfağına ait 200 yerel yemek çeşidi bulunmaktadır. Tutmaç, amaç aşı, anamaşı, kara kavurma, Harput köfte, gömme, sırın, kofik dolma, tavşan ufalama, lobik çorba, püşürük çorbası, kurutlu çorba, tevekli pilav, kengerli pilav vb. gibi pek çok yemek vardır.

Elazığ hakkında en ilginç bilgiler gündeme geldiği zaman bu şehre özel çok sayıda farklı lezzetten rahatlıkla söz edebiliriz. Bununla birlikte Elazığ’da kültürel etkinler de sıklıkla merak edilmektedir. Ayrıca şehrin doğal güzelliklerinin neler olduğu da sıklıkla merak edilmektedir. Tam da bu noktada son zamanlarda Elazığ’da sevdiklerinizle birlikte keyifli bir şekilde vakit geçirmeniz de mümkün olacaktır.

15 Haziran 2022
YORUMLAR