Elazığ Doğal Güzellikleri Nelerdir?

Elazığ Doğal Güzellikleri Nelerdir?

Elazığ doğal güzellikleri neleredir? Tarihi güzelliklerinin yanında bu şehir doğal güzellikleri ile de dikkat çekmektedir. Hatta bu bölge Doğu Anadolu bölgesinin en önemli tabiat parklarına ev sahipliği yapmaktadır. Şehre gelen birçok ziyaretçi bu doğal güzellikler karşısında büyülenmekte.

Elazığ’ın en popüler doğal güzellikler sahip bölgeleri genel olarak şu şekildedir. Çırçır şelalesi, Saklı kapı kanyonu, Kara leylek kanyonu ve son olarak Harput buzluk mağarasıdır. Bu bölgeler arasında en çok ziyaretçi akınına uğrayan yer ise Çırçır şelalesidir. Elazığ doğal güzellikleri söz konusu olduğu zaman karşımıza çok sayıda farklı seçeneğin çıktığından rahatlıkla söz edebiliriz.

Çırçır Şelaleleri

1974 yılında doğal yollarla oluşan Çırçır şelalesi ülkemizin en genç şelalesi olma özelliğine sahiptir. Ayrıca bu tarihten sonra Çırçır şelalesi dışında oluşan başka herhangi büyük çaplı bir şelale bulunmamaktadır. Şelaleyi Fırat nehrinin suları beslemekle birlikte bulunduğu konum oldukça yüksektir. Bu nedenle ziyaretçilerine çok güzel bir manzara keyfi vermektedir. Elazığ doğal güzellikleri söz konusu olduğu zaman gayet doğal olarak Çırçır şelaleleri akla ilk gelen seçenekler arasında yer almaktadır. Özellikle doğal güzellik noktasında bu şelalelerin üst düzeyde bir performansı ortaya koymaktadır. Bu da gayet doğal olarak bu şelalelerin çok daha popüler olmasını mümkün kılmaktadır.

Elazığ Doğal Güzellikleri Nelerdir?

Saklı Kapı Kanyonu

Bu kanyon karstik bir yapıya sahiptir. Bu nedenle oldukça popüler ve dikkat çekicidir. Kanyonun uzunluğu yaklaşık 4 kilometre olup Fırat nehrinden başlamaktadır. Bu doğal güzelliğin detaylı olarak gezilebilmesi için kanyonun her iki tarafından gezi parkurları yapılmıştır. Bu sayede tüm kanyon kolaylıkla gezile bilinmektedir. Ayrıca yaz aylarında bu bölgede özel tekne turları da düzenlenmektedir.

Kara Leylek Kanyonu

Dünyada sadece 10 çift kalan ve nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan kara leyleklerin yuvası olarak bilenen bu kanyon yaklaşık 6 kilometre uzunluğa sahiptir. Ayrıca bu kanyonun dünyanın en eski kanyonlarından birisi olduğu düşünülmektedir. Kara leyleklerin yuvası olduğu için bu kanyonda tekne turları yapılmamaktadır. Elazığ doğal güzellikleri konusunda Kara Leylek Kanyonu tam anlamıyla mükemmel bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Harput Buzluk Mağarası

Bu mağara aslında sadece buzluk mağarası değildir. Yazın sarkıt kışın ise buzluk mağarasına dönüşmektedir. Bu nedenle kentin en ilginç doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Ayrıca mağara Keban gölü manzarasına sahiptir. Şehir merkezine sadece 10 kilometre uzaklıkta bulunan bu bölgeye ulaşım için özel otobüsler bulunmaktadır. Böylece Harput Buzluk Mağarası harika bir etkiye sahiptir.

10 Haziran 2022
YORUMLAR