Citroen C5 X Özellikleri Nelerdir?

Citroen C5 X Özellikleri Nelerdir?

Citroen C5 X özellikleri nelerdir? C5 platformunu temel alan orta boy bir crossover SUV. C5 X ilk olarak 2022’de tanıtılan bir model olarak karşımıza çıkmaktadır. C5 X, tamamen elektrikli bir aktarma organına sahiptir ve iki farklı pil kapasitesiyle sunulan bir araç modelidir. Bu iki pil versiyonu; 48 kWh veya 72 kWh olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha küçük pil takımı, şarj başına 320 km’ye kadar bir menzil sağlarken, daha büyük olan, 480 km’ye kadar menzil sunar. C5 X, Seviye 2 şarj cihazıyla 3 saatte ve Seviye 1 şarj cihazıyla 7 saatte pil takımını tamamen şarj edebilen 12 kW yerleşik şarj cihazıyla standart olarak tasarlanmıştır.

C5 X, 2021 Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Citroen e-Mehari ve Citroen e-Cactus konseptlerini de tasarlayan Citroen’in Amsterdam, Hollanda’daki tasarım ekibi tarafından tasarlanmış bir model olarak dikkat çekici bir etkiye sahiptir. C5 X’in tasarımı her iki konseptten de ilham almakla birlikte aynı zamanda Aircross ve DS 5 Crossback gibi serideki diğer modellerin yanı sıra selefi DS7 Crossback’ten de ipuçları alıyor. Bu durumun doğal sonucu olarak bu yeni nesil aracın göz alıcı bir performans ortaya koyma kabiliyeti de bulunuyor.

Citroen C5 X Özellikleri Nelerdir?

Yeni Citroen C5 X Özellikleri Özellikleri Hangileridir?

C5 X’in iç kısmında klima kontrolü, sesli eğlence gibi aracın işlevlerinin çoğunu kontrol eden gelişmiş bir dijital dokunmatik ekran bulunacak bir şekilde tasarlanmış durumdadır. C5 X, Citroen C5 ailesinin en son üyesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Citroen C5 X özellikleri gündeme geldiği zaman yeni LED ön farlar ve arka lambalar dikkat çekici bir etkiye sahiptir. Bu konsepte tüm modeller gerekli olmadığında radyatör alanını kapatarak sürtünmeyi azaltan aktif bir panjur sistemi ile donatılmıştır. Bu sayede konforlu bir kullanım noktasında da üst düzeyde bir etkiye sahiptir.

C5 X; iç mekan da yeni koltuklar, gösterge paneli ve bilgi-eğlence sistemi ile güncellendi. Ayrıca bu yeni modelde, şeritten çıkmak üzere olduklarını belirtmeden sürücüleri uyaran bir ‘şeritten ayrılma uyarısı’ özelliği de bulunmaktadır. Bütün bu özelliklerine baktığımız zaman bu yeni modelin hem performans hem de tasarım noktasında üst düzeyde bir etkiyi gözler önüne seriyor. Bu durumun doğal sonucu olarak bu markaya olan ilgi günden güne artış gösteriyor. Tam da bu noktada Citroen C5 X oldukça ilgi gören bir araç modeli olarak da karşımıza çıkıyor.

24 Eylül 2022
YORUMLAR
YORUMLAR