Araba Boşta İken Yakıt Harcar Mı?

Araba Boşta İken Yakıt Harcar Mı?

Araç boşta iken yakıt harcar mı? Vitesinizi boşa aldığınız zaman vites kutunuzun motor sistemiyle bağını koparırsınız. Bu durum esasında aracınızın rölantide çalışması anlamına gelir. Böyle durumlarda çoğu araç sahibi arabanın daha az yaktığını düşünür. Oysa bir hatalı bir yaklaşımdır. Tam da bu noktada arabanın boştayken normalden daha fazla yakıt tüketme olasılığının bulunduğunu rahatlıkla ifade edebiliyoruz.

Ayağınızla debriyaj pedalına basarak ve ardından vites kolunu boş konumuna getirmek için elinizi kullanarak vitesi boşa alabilirsiniz. Böylece aracınız rölantide çalışmaya başlar. Bu arada motor rölantideyken yakıt tüketir. Rölantide yakıt tüketimi, sabit hızda sürüşe göre daha yüksektir. Bunun nedeni, sabit bir hızda sürerken motorunuzun tüm gücünü kullanmamanızdır. Ancak, rölantideyken, arabanız sabit hızda hareket ettiğinden daha fazla enerji içerdiğinden daha fazla yakıt kullanır.

Vites Boştayken Araç Yakıt Tüketir Mi?

Elbette ki aracınızın vitesi boştaysa yakıt tüketmeye devam eder. Bu aracınızı her kullandığınızda ve aniden durduğunuzda veya sürüş sırasında vites değiştirdiğinizde olur. Arabanız normal sıcaklığına ulaşana veya siz tekrar vitese takana kadar rölantide çalışmaya devam edecektir. Aracınız tamamen durduğunda, debriyaj pedalına basılı tutmalı ve boş vitese geçmelisiniz. Boş vitese geçerken ayağınızın hala debriyaj pedalına bastığından emin olun, aksi takdirde aşırı rölanti süresi nedeniyle motorunuz durabilir.

Araba Boşta İken Yakıt Harcar Mı?

Araç boşta iken yakıt harcar mı? Bu, birçok kişi tarafından sorulan ortak bir sorudur. Bu sorunun cevabı, kullandığınız aracın türüne bağlı olacaktır. Düz vitesli bir araç kullanıyorsanız evet, aracınızı boşa aldığınızda yakıt tüketecektir. Ancak otomatik şanzıman kullanıyorsanız hayır, boştayken hiç yakıt tüketmez. Bunun nedeni, otomatik şanzımanlı bir arabada vites olmaması ve dolayısıyla debriyaj olmadığı için rölantide kalmasına gerek olmamasıdır.

Araç Nasıl Boşa Alınır?

Aracınızı boşa almak için debriyaj pedalına basmanız ve aynı anda yerine oturana kadar vites kolunu aşağı bastırmanız yeterlidir. Araba rölantideyken yakıt tüketir! Ancak bunun nedeni motorun rölantide çalışması değildir. Bunun nedeni, arabanın aküyü şarjlı tutmak için yakıt tüketmesidir. Arabanızı motor kapalıyken birkaç dakikadan fazla bırakırsanız, aküyü şarjlı tutacak güç olmadığı için sorun yaşama riskiniz vardır.

Arabanızı motor kapalıyken uzun süre bırakırsanız, motoru kapatmadan kontağı kapatmış olmanızdan daha fazla yakıt tüketmez. Tek fark, ihtiyacınız olmadığında pili çalışır durumda tutarak gazı boşa harcamanızdır. Dururken aracınızı boşa aldığınızda hiç güç harcamaz! Trafik ışıklarında beklerken veya düz bir zeminde park ederken yakıtınızın bitmesinden korkmadan aracınızı güvenli bir şekilde boşta bırakabilirsiniz. Araç kiralama hizmetinden yararlandığınızda herhangi bir sorunla karşılaşırsanız; boşa alıp çalıştırmak yerine hizmet aldığınız firmayla iletişime geçmelisiniz.

14 Ekim 2022
YORUMLAR
YORUMLAR