Araba Alırken Satıcıya Ne Sorulur?

Araba alırken satıcıya ne sorulur? Bir araba satın alırken, motor gücünün her zaman göründüğü gibi olmadığını anlamak önemlidir. Özellikle ikinci el araba alıyorsanız; araç sahibine sormanız gereken pek çok farklı soru vardır. Bu aşamada soruları sormanız ve sorulara isabetli bir şekilde yanıtlar almanız; istediğiniz arabayı satın almanız anlamına gelecektir. Tam da bu noktada aşağıda sıraladığımız sorular; araba alırken satıcıya sormanız gereken sorular arasında yer almaktadır;

  • Aracın ruhsat sahibi kim?
  • Araç ortalama kaç yakıyor?
  • Arabanın ilk sahibi siz misiniz?
  • Araba üzerinde ipotek vs var mıdır?
  • Aracın garantisi ve kaskosu var mıdır?
  • Araç trafiğe tam olarak ne zaman çıktı?

Araç alırken; sorduğunuz sorulara ne kadar doğru yanıt alırsanız; istediğiniz aracı satın almak konusunda o kadar avantajlı olursunuz. Bu aşamada aracın motor gücüne de dikkat etmeniz gerekmektedir.

Araba Alırken Satıcıya Ne Sorulur?

Araba Alırken Satıcıya Ne Sorulur?

Motor Gücü Neye Göre Belirlenir?

Burada anlaşılması gereken ilk şey, motor gücünün kilovat (kW) cinsinden ölçülmediğidir. Motor gücü genelde beygir gücü (HP) ile ölçülür. HP yerine kW kullanmasının tek nedeni, kW’ın HP’ye kolayca çevrilebilmesi ve bizim için daha kolay anlaşılmasıdır. Bir arabanın motor gücü, aşağıdakiler gibi birçok faktöre bağlıdır:

  • Motordaki silindir sayısı
  • Motorun boyutu ve tasarımı
  • Araç tarafından kullanılan yakıt türü

Arabanın Minimum Motor Gücü Ne Olmalıdır?

Bir arabanın ihtiyaç duyduğu minimum güç, aracı ne için kullanacağınıza bağlıdır. Günlük işe gidip geliyorsanız, 100 hp’den fazla bir şeye ihtiyacınız yok, ancak uzun mesafeler sürecek veya ağır yük taşıyacaksanız, 150 hp veya ne kadar paraya bağlı olarak daha güçlü bir araç almalısınız. Bir araba satın almadan önce motor gücünü bilmek önemlidir. Bir arabanın motor gücü beygir gücü (HP) ile ölçülür. Beygir gücü ne kadar fazlaysa, arabanın motoru o kadar güçlü olur.

Bütün bu bilgiler ışığında bir araba satın almayı düşündüğünüzde, dikkate alınması gereken birçok şey var. Güvenilir olduğundan, ihtiyacınız olan özelliklere sahip olduğundan ve bütçenize uygun olduğundan emin olmanız gerekecektir. Ancak dikkate alınması gereken önemli bir şey de arabanın motor gücüdür. Motor gücü, bir arabanın saatte sıfırdan ne kadar hızlı hızlandığını belirleyebilir. Bundan dolayıdır ki araç satın alırken mutlaka aracın motor gücüne dikkat etmeniz gerekmektedir. Ancak bu sayede üst düzeyde etkiye sahip bir araç sahibi olabilirsiniz. Elbette ki rent a car hizmetlerinde de bu kriterlere dikkat etmelisiniz.

28 Ekim 2022
YORUMLAR
YORUMLAR